W czym jest błonnik?

Chcesz zwiększyć podaż błonnika w diecie? Nie wiesz, jakie są jego najlepsze źródła? A może chcesz dowiedzieć się, w jakich produktach znajduje się błonnik? Nasz artykuł dostarczy Ci przydatnych informacji. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Jaka jest rola błonnika w organizmie człowieka?

Definiując błonnik pokarmowy to chemicznie niejednorodne składniki, które pochodzą głównie z produktów roślinnych. Błonnik pokarmowy nie ulega trawieniu i wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Nie jest też przyswajalny, więc nie może być źródłem energii dla naszego organizmu. Mimo wszystko jego rola jest istotna, więc warto wiedzieć, gdzie jest błonnik i włączyć jego najlepsze źródła do codziennej diety. Ogólnie wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje błonnika – rozpuszczalny w wodzie i nierozpuszczalny. Do błonnika rozpuszczalnego zaliczamy takie substancje jak inulina, alginiany, pektyny, beta-glukany, część hemiceluloz i gumy roślinne. Z kolei w skład błonnika nierozpuszczalnego wchodzi celuloza, ligniny i większość hemiceluloz. Każdy błonnik właściwości inne wykazuje, więc żeby nasz układ trawienny dobrze pracował, to musimy mu dostarczyć obydwu rodzajów. Jakie dokładnie jest znaczenie błonnika? Najważniejszym zadaniem błonnika rozpuszczalnego jest obniżenie wchłaniania cholesterolu z pokarmu. Wpływa to dobroczynnie na kondycję układu krwionośnego i pozwala zapobiec rozwoju miażdżycy. Inna funkcja błonnika rozpuszczalnego to wiązanie nadmiaru żółci w organizmie, czy łatwiejsze wypróżnianie. Błonnik pokarmowy nierozpuszczalny drażni ścianki jelit, reguluje produkcję kwasu żołądkowego i soków trawiennych. Prowadzi to do poprawy procesów trawienia. Jeśli błonnik nierozpuszczalny źródła będziemy dobre wybierać, to możemy zwiększyć też objętość stolca i zapewnić sobie uczucie sytości po posiłkach. Ma to ogromny wpływ na to, jak dużo jemy, więc również na skuteczne odchudzanie. Powyższe właściwości sprawiają, że błonnik zastosowanie ma nie tylko dla układu pokarmowego. Dzięki temu, że wspiera usuwanie toksyn z organizmu, pozwala nam lepiej chronić się przed chorobami nowotworowymi.  

W jakich produktach jest błonnik?

Skoro omówiliśmy już, czym jest błonnik i jakie są jego właściwości, to warto dowiedzieć się, jakie są jego najlepsze źródła. W czym znajduje się błonnik? Blonnik rozpuszczalny gdzie występuje, a gdzie nierozpuszczalny? Najlepsze źródła błonnika rozpuszczalnego w wodzie to przede wszystkim owoce, w tym jabłka, gruszki i morele. Jednak nadmiar błonnika rozpuszczalnego mają też owoce leśne i suszone śliwki. Śmiało możemy sięgać też po ziarna roślin strączkowych (na przykład fasoli, soczewicy) i otręby owsiane. A nierozpuszczalny błonnik pokarmowy w czym jest? Dobre źródło błonnika pokarmowego nierozpuszczalnego to produkty zbożowe pełnoziarniste. Możemy zatem urozmaicić swoją dietę pieczywem żytnim i razowym, czy pieczywem z dodatkiem ziaren. Do tego naturalne płatki zbożowe, kasza gryczana, ryż biały i brązowy. Jeszcze gdzie występuje błonnik? W różnego typu orzechach, zwłaszcza pod dostatkiem go w migdałach i orzechach laskowych. Do  Poza tym produkty wysokie w błonnik nierozpuszczalny to też różnego typu owoce i warzywa. Chcąc uzupełnić jego poziom w diecie, możemy sięgać po maliny, agrest, awokado, zielony groszek, kalafior, czy po kapustę pekińską. 

Projekt zdrowie błonnik – o czym pamiętać?

Chcąc zwiększyć ilość błonnika pokarmowego w diecie, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim ważne jest nie tylko to, by stawiać na dobre źródło błonnika w diecie. Aby błonnik zalety nam zapewnił, musimy pamiętać też o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Umiar też kluczowe znaczenie, ponieważ jego nadmierne spożycie może prowadzić do pewnych problemów. Jakich dokładnie? Przykładowo nadmiar błonnika w diecie może zmniejszyć wchłanianie niektórych witamin i minerałów, w tym na przykład witaminy A, witaminy D, wapnia, cynku i żelaza. Zbyt duża ilość błonnika w diecie może też doprowadzić do podrażnienia jelit i wywołać biegunkę. Poza tym błonnik przeciwwskazania ma przy niektórych chorobach. Jego nadmierne spożycie nie jest zalecane przy zapaleniu żołądka, zapaleniu trzustki, czy przy niedokrwistości. Dlatego, jeśli nie chcemy narażać się na problemy zdrowotne, to lepiej dopytać lekarza o zalecaną ilość błonnika w diecie. W razie problemów ze skomponowaniem odpowiedniej diety możemy też przejść na catering dietetyczny. Zapewnia zdrowe i zbilansowane posiłki, gdzie występowanie błonnika będzie na optymalnym poziomie, zgodnie z potrzebami naszego organizmu.

Źródło: https://timcatering.pl/blog/w-czym-jest-blonnik/