Jakie zasady ma dieta fleksitariańska?

Z roku na rok przybywa osób, które rozważają ograniczenie, a nawet całkowitą rezygnację ze spożycia mięsa. Tylko co wtedy jeść? Jaką dietę wybrać, by wciąż była smaczna i pełnowartościowa? Z pomocą przychodzi dieta fleksitariańska. Chciałbyś dowiedzieć się o niej czegoś więcej? Koniecznie zajrzyj do naszego tekstu, ponieważ czeka tutaj na Ciebie garść przydatnych treści!

dieta fleksitariańska co to jest

Dieta fleksitariańska co to jest?

Może na początek zacznijmy od określenia, dieta fleksitariańska co to jest. Co oznacza ten termin? Fleksitarianizm co to? Słowo fleksitarianizm jest połączeniem dwóch angielskich słów –  flexible  (elastyczny) i vegetarian (wegetariański). Zatem dieta fleksitariańska to nic innego jak elastyczny sposób żywienia opierający się głównie na produktach roślinnych. W odróżnieniu od klasycznych diet roślinnych fleksitarianizm nie wyklucza całkowicie spożycia mięsa. Wiąże się jedynie z ograniczeniem jego spożycia. Dlatego fleksitarianizm to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą ograniczyć obecność mięsa i produktów odzwierzęcych w diecie. Dodatkowo ten program żywieniowy polecany jest też początkującym wegetarianom, którzy chcą powoli wprowadzać zmiany w swoim jadłospisie. 

dieta fleksitariańska zasady

Dieta fleksitariańska zasady

Tak naprawdę dieta fleksitariańska zasady ma zgodne z racjonalnym żywieniem. Dlatego komponując jadłospis, trzeba zadbać, by był zdrowy i odpowiednio zbilansowany. Spożywane posiłki muszą pokryć dzienne zapotrzebowanie na najważniejsze składniki odżywcze. Dzięki temu nasz organizm będzie działał bez zarzutu, a my będziemy cieszyli się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Zatem dieta fleksitariańska musi bazować na dobrych źródłach białka, witamin, tłuszczu, węglowodanów i składników mineralnych. Od klasycznego jadłospisu najbardziej różni ją to, że jest to dieta ograniczająca mięso i jego przetwory. Za to do woli możemy jeść zdrowe,  nieprzetworzone produkty spożywcze. Głównym źródłem białka w diecie jest białko roślinne. Do tego codzienny jadłospis warto opierać wyłącznie na zdrowych tłuszczach.

Co w takim razie może jeść fleksitarian? Co jest wskazane na elastycznym wegetarianizmie? Podstawę codziennej diety fleksitariańskiej powinny stanowić warzywa i owoce. Mają mało kalorii, a przy tym dużo błonnika, więc zapewniają sytość. Są też dobrym źródłem witamin i cennych minerałów. Warzywa i owoce  można jeść nie tylko w formie surowej, ale też gotowanej. Co więcej, fleksitarianizm zasady ma takie, by stawiać na dobre źródła węglowodanów. Dlatego oprócz owoców i warzywa, należy sięgać po pełnoziarniste produkty zbożowe.  Na tej diecie wskazane jest jedzenie razowego pieczywa, ryżu brązowego, pełnoziarnistego makaronu i płatków zbożowych. Do tego różnego gatunki kasz, w tym kasza gryczana, kaszą pęczak i jaglana. Nie zapominajmy także, że dieta fleksitariańska musi opierać się na dobrych źródłach białka. W takim razie codzienne menu powinno uwzględniać nasiona roślin strączkowych, tofu i tempeh. Dobrym wyborem będą też różnego typu orzechy i nasiona. Ważne, by były to nieprzetworzone produkty, a więc niesolone i niesłodzone. Wskazane jest jedzenie pestek dyni, nasion słonecznika, chia, orzechy laskowe, pistacje, migdały i nerkowce. Jeśli zastanawiasz się, dieta abc na czym polega, to pamiętaj, jak ważne tutaj są dobre źródła tłuszczu. Najlepiej stawiać na oliwę z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy, czy olej sojowy. Dozwolone jest też wprowadzenie do diety mleka roślinnego (niesłodzone mleko sojowe, kokosowe, kokosowe), wegańskich jogurtów i produktów mlecznych. Inne zalecane produkty dla fleksitarian to naturalne przyprawy i zioła. W tej kategorii warto sięgać po bazylię, imbir, oregano, miętę, czy kurkumę. Ketchup, ocet jabłkowy, musztarda i sos sojowy też są dozwolone.  

Próbując ustalić, fleksitarianie kto to i jak wygląda ich jadłospis, dowiemy się, że w niewielkich ilościach można jeść jaja, ryby, mleko i miód. Dozwolone są też takie produkty mleczne jak sery, jogurty, maślanki i kefiry. Za to okazjonalnie produkty spożywane na diecie to mięso z indyka i kurczaka, wysokogatunkowe wędliny i przetwory mięsne. Są też produkty, które powinno się wykluczyć ze zdrowej i zbilansowanej diety fleksitariańskiej. Mowa tutaj głównie o produktach tłustych, wysokoprzetworzonych i potrawach smażonych. Tym samym niewskazane jest jedzenie fast foodów, słonych przekąsek i gotowych potraw. Na pewno zalety diety fleksitariańskiej zauważymy, gdy ograniczymy spożycie produktów mających w składzie cukry proste i tłuszcze nasycone. Niewskazane jest sięganie po wszelkiego typu słodycze ze sklepowych półek, typowe wyroby cukiernicze, czy słodkie napoje. Do tego lepiej ograniczyć czerwone mięso, wędliny, podroby i białe pieczywo. 

dieta fleksitariańska jakie efekty daje

Czy dieta fleksitariańska efekty jakieś daje?

Czy faktycznie skorzystamy na takim sposobie żywienia? Czy dieta fleksitariańska daje jakieś efekty? Okazuje się, że tak i to całkiem sporo! Przede wszystkim możemy dobroczynnie wpłynąć na swoje ogólne samopoczucie i cieszyć się lepszym zdrowiem. Jest to dieta wiążąca się z ograniczeniem spożycia mięsa, a więc tłuszczów nasyconych, które podnoszą poziom cholesterolu we krwi. Dzięki temu możemy ograniczyć przyrost masy ciała, ale też zwiększyć ochronę przed rozwojem poważnych schorzeń. Dieta fleksitariańska bazuje w dużej mierze na świeżych warzywach i owocach. Ich jedzenie sprawia, że dostarczamy organizmowi niezbędnych składników odżywczych i wspieramy jego prawidłowe funkcjonowanie. Jakby tego było mało, dieta fleksitariańska efekty odchudzające wykazuje. Stosując ten prosty program żywieniowy, możemy zredukować swoją wagę, zwłaszcza jeśli dietę połączymy z odpowiednią dawką ruchu. Inne, ale jakże ważne efekty tej diety to spadek ciśnienia krwi, czy obniżenie poziomu glukozy. 

Źródło: https://timcatering.pl/blog/dieta-fleksitarianska-na-czym-polega/