Jaka dieta pudełkowa na uczucie pełnego brzucha?

Uczucie pełnego brzucha, któremu mogą towarzyszyć wzdęcia, częste gazy, czy nawet dolegliwości bólowe, może mieć różne przyczyny. Jeśli to skutek przejedzenia, to problem ustępuje zwykle po kilku godzinach. Jednak zdarzają się też przypadki, gdy uczucie pełności w brzuchu jest oznaką poważnych schorzeń i wówczas zachodzi konieczność zmodyfikowania diety w taki sposób, by wyeliminować potencjalnie problematyczne składniki. Jak zrobić to dobrze? Konsultacja z lekarzem lub dietetykiem jest najlepszym pomysłem. Eksperci od żywienia mają szeroką wiedzę i bogate doświadczenie w układaniu jadłospisu pod indywidualne potrzeby klientów, więc chętnie przygotują też dietę, która pozwoli zlikwidować uczucie pełnego brzucha. Jaki program żywieniowy sprawdzi się najlepiej?

przyczyny uczucia pełnego brzucha

Jakie są przyczyny uczucia pełnego brzucha?

Jeśli wrażenie wypełnionego brzucha nie jest okazjonalnym przypadkiem i nie występuje po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku, lecz pojawia się coraz częściej, nawet na czczo, to warto odwiedzić lekarza. Może to bowiem wskazywać poważniejsze problemy zdrowotne, w tym:

  • Dyspepsję czynnościową (inaczej niestrawność) – jest to zespół zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które zwykle pojawiają się po zjedzeniu posiłku. Aby uznać je za niestrawność, objawy muszą się utrzymywać przynajmniej przez trzy dni. Przyczyny niestrawności nie są do końca wyjaśnione, ale najczęściej podaje się, że mogą być skutkiem zmian w mikrobiomie jelitowym, nietolerancji pokarmowej lub nadwrażliwości trzewnej.
  • Zespół jelita drażliwego – to schorzenie o przewlekłym charakterze, które objawia się bólem brzucha, uczuciem pełności i wzdęciami po zjedzeniu posiłku. Przyczyny zespołu jelita drażliwego też nie są w pełni poznane. Jednak często wynikają z nieprawidłowej interakcji pomiędzy jelitami a mózgiem.
  • Nietolerancje pokarmowe – mogą być spowodowane defektem enzymatycznym (jak w przypadku nietolerancji laktozy) lub działaniem dodatków chemicznych do żywności. Typowe objawy nietolerancji pokarmowej to między innymi wzdęcia, ból brzucha i uczucie pełności.
  • Chorobę wrzodową – dotyka ściany żołądka i prowadzi do ubytku w jego błonie. W początkowej fazie objawy są zbliżone do zaburzeń czynnościowych, z czasem mogą się nasilać i wówczas zaczynamy odczuwać ból nadbrzusza, pojawia  zgaga, uczucie pełności brzucha, czy też nieregularne wypróżnianie się.

dieta pudełkowa a uczucie pełności

Dieta pudełkowa a ciągłe uczucie pełności

Indywidualnie dobrana dieta pudełkowa może skutecznie rozwiązań problem uczucia pełności w brzuchu. W przypadku nietolerancji pokarmowych skupić trzeba się na wyeliminowaniu z jadłospisu konkretnych składników (np. laktozy lub glutenu), ponieważ często to przynosi znaczną ulgę. Jeśli uczucie pełności w podbrzuszu jest wynikiem zespołu jelita drażliwego, to ograniczyć należy w menu obecność produktów fermentujące w jelitach, takich jak produkty pełnoziarniste, czy niektóre warzywa. Z kolei przy chorobie wrzodowej dieta pudełkowa powinna bazować na produktach, które nie drażnią żołądka.

co na uczucie pełności po przejedzeniu

Co na uczucie pełności po przejedzeniu?

Kiedy uczucie pełności jest spowodowane spożyciem za dużej ilości jedzenia, to ulgę mogą przynieść naturalne środki. Zioła takie jak rumianek pospolity, mięta pieprzowa lub kminek zwyczajny łagodzą uczucie dyskomfortu i wspierają trawienie. Można je kupić w saszetkach w sklepie ziołowym lub w aptece. Wystarczy je zaparzyć i poczekać, aż napar nabierze mocy i trochę przestygnie. Z reguły po kilkunastu minutach od wypicia pojawia się ulga.