Metabolizm oznacza wszystkie reakcje biochemiczne zachodzących w naszym organizmie. Odgrywa on istotną rolę w naszym organizmie i sprawia, że możemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Metabolizm wywiera wpływ na to, jak nasze ciało przekształca pożywienie w energię. Nie mówiąc już o tym, jak szybko spalamy kalorie. Wpływa bezpośrednio też na naszą masę ciała i ogólne samopoczucie. Dlatego wielu z nas marzy o tym, by nieco przyspieszyć jego tempo. Jak to zrobić? Czy istnieją skuteczne metody, które możemy wykorzystać? Oczywiście, że tak i poniżej omawiamy kilka z nich. Koniecznie się z nimi zapoznaj!
Przemiana materii a metabolizm
Przemiana materii i metabolizm często używane zamiennie. Jednak prawda jest taka, że przemiana materii a metabolizm to terminy, które oznaczają nieco różne procesy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, metabolizm to wszystkie reakcje biochemicznych zachodzących w organizmie. Składa się z dwóch głównych procesów: katabolizmu i anabolizmu. Katabolizm oznacza rozkład substancji odżywczych w celu uwolnienia energii. Z kolei anabolizm to proces polegający na zużywaniu energii w celu syntezy złożonych cząsteczek z prostszych. Pozwala to na budowę i naprawę tkanek. Na metabolizm człowieka wpływa wiele różnych czynników. Duża zależność jest w temacie metabolizm a wiek, płeć, czy stan fizjologiczny. Do tego dochodzą zaburzenia hormonalne, choroby przewlekłe, czy aktywność fizyczna. Na szybkość metabolizmy wpływa też codzienna, w tym na przykład ilość posiłków i przerwy między nimi. Sama przemiana materii odnosi się do tempa, z jaką spalamy kalorie. Rozróżnienie tych pojęć jest kluczowe, gdyż pozwala lepiej zrozumieć funkcjonowanie organizmu i jakie czynniki mogą wpływać na naszą wydajność energetyczną. Przyspieszenie metabolizmu może ułatwić spalanie kalorii i osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych. Jednak pamiętamy, że tym, co wpływa na metabolizm, jest skład naszego ciała. Oznacza to, że osoby z większą zawartością tkanki tłuszczowej i mniejszą ilością tkanki mięśniowej, będą miały niski metabolizm. Z kolei te, u których te proporcje są odwrotne, wyższy. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które sprawią, że reakcje metaboliczne nieco przyspieszą i warto pomyśleć o ich wykorzystaniu.
Jak przyspieszyć metabolizm przez dietę?
Często mówi się, że zdrowa i zbilansowana dieta może wpłynąć dobroczynnie na nasze zdrowie. Nic więc dziwnego, że tym, którzy chcą przyspieszyć metabolizm, zalecane są zmiany w diecie. Na czym powinny polegać? Jak przyspieszać metabolizm przez dietę? Przede wszystkim musimy zadbać o optymalną podaż białka, błonnika i produktów będących źródłem witamin z grupy B. Po spożyciu białka organizm zużywa więcej energii na jego przetworzenie i wchłanianie, niż na trawienie węglowodanów i tłuszczów. W takim razie czy białko przyspiesza metabolizm? Jak najbardziej! Wystarczy do jadłospisu włączyć produkty bogatobiałkowe, a wpłyniemy dobroczynnie na tempo przemiany materii i przyspieszenie metabolizmu. Tym, co na poprawę metabolizmu, warto zastosować jest chude mięso, produkty mleczne, ryby i jaja. Błonnik, zwłaszcza rozpuszczalny, też jest bardzo ważny w codziennej diecie na zwiększenie metabolizmu. Zapewnia uczucie sytości. To ułatwia kontrolę apetytu i zapobiega przejadaniu się. Obecność produktów wysokobłonnikowych w menu pomaga spowolnić wchłanianie cukrów. Stabilizuje to poziom glukozy we krwi. Zapobiega nagłym skokom insuliny. Dzięki temu nie będziemy narażeni na odkładanie się tłuszczu i przyspieszymy metabolizm. Jak zwiększyć przemianę materii przy pomocy błonnika? Jedząc więcej warzyw i owoców. Do tego dieta na przyspieszenie metabolizmu powinna bazować na pełnoziarnistych produktach. Wskazane jest jedzenie kaszy gryczanej, kaszy jęczmiennej, ryżu brązowego i żytniego pieczywa pełnoziarnistego. Jeszcze jak poprawić metabolizm przez dietę? Spożywając wcześniej wspomniane produkty bogate w witaminy z grupy B. Mają one istotny wpływ na metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów. Poza tym, jeśli zastanawiamy się, jak zwiększyć metabolizm, to nie zapominajmy też o wapniu, ponieważ jest potrzebny do metabolizmu kwasów tłuszczowych.
W tym miejscu warto zauważyć, że przyspieszyć przemianę materii możemy też nie tylko przez dobrze ułożoną dietę, ale też przez odpowiednie nawyki żywieniowe. Zaleca się, by jeść posiłki regularnie. Lepiej postawić na 4-5 mniejszych posiłków co 3-4 godziny, niż 2-3 bardzo obfite. Kaloryczność diety też jest niezwykle istotna. Aby przyspieszyć trawienie, musimy spożywać tyle kalorii, ile nasz organizm potrzebuje. Jeśli będzie ich za dużo, to niestety nasz organizm nie nadąży ich trawić, a metabolizm zwolni.
Jak przyspieszyć odchudzanie? Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i aktywności fizycznej!
Regularna dawka ruchu może poprawić nasz wygląd fizyczny. Wpływa też dobroczynnie na nasz nastrój i funkcjonowanie organizmu. Poza tym, to właśnie ćwiczenia są tym, co przyspiesza metabolizm. W szczególności dotyczy to ćwiczeń angażujących różnych grup mięśni. Pozwoli to na rozwinięcie aktywnej metabolicznie tkanki mięśniowej i to na większym obszarze ciała. Wraz z większą dawką ruchu nie możemy zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Zaleca się, by zdrowa dorosła osoba piła minimum 2 – 2,5 l wody dziennie. Oczywiście ilość płynów należy dostosować do prowadzonego stylu życia i aktywności. Jeśli ćwiczymy bardzo intensywnie, to ilość płynów trzeba podnieść. Jeszcze jak pobudzić metabolizm? Włączając do swojej rutyny zieloną herbatę. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ale zielona herbata jest tym, co pomaga przyspieszyc metabolizm. Wpływa również na lipolizę tkanki tłuszczowej i wykorzystanie zgromadzonych pokładów tłuszczu. Przez zawartość w składzie katechin i kofeiny zielona herbata może nawet zwiększać termogenezę. Prowadzi to do spalania większej liczby kalorii i oksydacji tłuszczów.
Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm? Lecząc swoje choroby!
Choroby mogą znacząco wpływać na tempo przemiany materii. Dlatego, szukając odpowiedzi na to, jak nakręcić metabolizm w skuteczny sposób, musimy pomyśleć o ich leczeniu. Ogólnie jest wiele różnych chorób metabolicznych. Do najczęściej diagnozowanych zaliczamy niedoczynność tarczycy i cukrzycę. Niedostateczna produkcja hormonów tarczycy skutkuje spowolnieniem metabolizmu. Objawia się to przyrostem masy ciała, zmęczeniem i uczuciem zimna, czy nawet problemami z koncentracją. Z kolei cukrzyca zaburza metabolizm glukozy, co wpływa na poziom energii i może prowadzić do trudności w kontrolowaniu masy ciała. Jak polepszyć swój metabolizm przy takich schorzeniach? Nieoceniona okazuje się pomoc lekarza. To on wykona dokładną diagnostykę, a następnie zaleci skuteczne leczenie i specjalistyczną dietę. Dzięki temu wyregulujemy metabolizmu i poprawimy swoją jakość życia.
Źródło: https://timcatering.pl/blog/jak-przyspieszyc-metabolizm/