Co zrobić, jeśli woda zatrzymuje się w organizmie? Jak rozwiązać ten problem? Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? W poniższym artykule znajdziesz kilka wskazówek. Koniecznie się z nimi zapoznaj!
Jak rozpoznać zatrzymanie wody w organizmie i co za to odpowiada?
Zanim przejdziemy do określenia, co powoduje zatrzymanie wody w organizmie i jak się to objawia, warto nieco bliżej przyjrzeć się jej roli w organizmie. Występuje w nim naturalnie i jest niezbędna do normalnego funkcjonowania. Do podstawowych funkcji wody należy utrzymanie stałej temperatury naszego ciała, czy transport substancji odżywczych, hormonów i tlenu do komórek. Woda odpowiada również za usuwanie toksyn i szkodliwych substancji z ciała. Do tego woda chroni narządy i tkanki przed uszkodzeniami. Pomimo tego, że woda ma tak istotne właściwości, to nasz organizm nie ma możliwości jej magazynowania. Dlatego tak ważne jest, by utrata wody z organizmu była uzupełniana na bieżąco. Nie sposób pominąć również tego, że woda wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie. Jeśli nasz organizm jest odpowiednio nawodniony, to nie mamy problemów ze zmęczeniem i złym nastrojem. Nasza cera jest promienna, a włosy w dobrym stanie. Tym samym na pozbycie się wody z organizmu powinniśmy zdecydować się dopiero wtedy, gdy zauważymy u siebie jej nadmiar. W przeciwnym razie narazimy się na duże pragnienie, pogorszenie samopoczucia i uczucie dezorientacji. Typowe objawy nadmiaru wody to pojawiające się obrzęki miejscowe. Ich charakter może być bardzo różny i występować w określonej porze dnia. Zdarzają się przypadki, gdy woda w nogach zbiera i możemy zauważyć u siebie opuchliznę stóp. Jednak to nie wszystko, bo zbyt dużo wody w organizmie objawia się też obrzękami palców u rąk. W wyniku tego może być problem ze zdjęciem obrączki lub pierścionków. Jeszcze po czym poznac nadmiar wody w organizmie? Zwykle pojawia się uczucie ciężkości, czy osłabienie. Inne objawy gromadzenia wody w organizmie to pojawiające się bóle głowy, problemy z koncentracją, czy nawet nerwowość. Do tego nadmierna woda w nogach objawy może dawać w postaci senności, zawrotów. Czasami zdarzają się trudności z utrzymaniem stałej wagi.
Tylko kiedy zatrzymuje sie woda w organizmie? W jakich sytuacjach jesteśmy na to narażeni? Nadmierna woda w nogach przyczyny jakie ma? Prawdę mówiąc, to trudno o wskazanie jednej przyczyny, ponieważ zatrzymywanie wody może mieć różne podłoże. Najczęściej za ten stan odpowiada brak odpowiedniego nawodnienia. Przyjęło się, że zdrowa dorosła osoba powinna przyjmować dziennie od 1,5 do 2 litrów płynów. Jeśli pijemy znacznie mniej, to organizm zaczyna gromadzić płyny w tkance podskórnej i stąd zatrzymanie wody w organizmie. Przyczyną takich dolegliwości może też być nieodpowiednia dieta. Nadmierna ilość sodu, czy zbyt mała ilość potasu mogą sprawić, że będzie konieczne usunięcie wody z organizmu. Zastanawiasz się dlaczego? Oba te składniki w bezpośredni sposób odpowiadają za gospodarkę wodną. Jeśli zatem w naszej diecie nie zadbamy o optymalną podaż potasu i nie ograniczymy ilości sodu, to będziemy musieli się zastanowić, jak pozbyć się wody z organizmu. Zbyt mała ilość białka w jadłospisie też może przyczynić się do zatrzymania wody w organizmie. Zatrzymanie wody w organizmie w ciąży jest bardzo charakterystyczne, zwłaszcza w ostatniej fazie. Kobiety w czasie miesiączki też mogą być narażone na zatrzymywanie wody w nogach. Wówczas za zatrzymywanie wody w organizmie hormony odpowiadają i jest to szczególnie zauważalne w okresie poprzedzającym miesiączkę. Za inne przyczyny takiego stanu podaje się brak aktywności fizycznej, upały lub siedzący tryb życia. Jeszcze dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie? Przyczyną może być przyjmowanie niektórych leków lub pigułki antykoncepcyjne. Poza tym musimy liczyć się też z tym, że za dużo wody w organizmie może oznaczać poważne schorzenia. Najczęściej takie problemy wywołują schorzenia związane z pracą układu krążenia, nerkami, wątrobą i tarczycą. Dlatego, jeśli zatrzymanie wody w nogach będzie utrzymywać się dość długo, to lepiej zgłosić się do lekarza. Zaleci on na zatrzymanie wody w organizmie jakie badania wykonać, a następnie wdroży stosowane leczenie.
Jak usunąć wodę z organizmu?
Aby usuwanie nadmiaru wody z organizmu było skuteczne, musimy najpierw ustalić przyczynę takiego stanu. Jeśli to skutek problemów zdrowotnych, to lekarz pomoże nam opracować odpowiednią terapię. Z kolei jeśli powody zatrzymywania wody w organizmie wiążą się z nieodpowiednich nawyków, to powinniśmy je zmienić. Najważniejszą kwestią staje się zastosowanie odpowiedniego jadłospisu. Codzienna dieta powinna być zdrowa, zbilansowana i różnorodna. Dzięki temu dostarczymy organizmowi witamin, minerałów i innych składników, które sprawiają, że działa bez zarzutu. Szukających najlepszych sposobów na to, jak szybko pozbyć się wody z organizmu, musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Eksperci zaznaczają, że każdego dnia powinniśmy pić około 30ml wody na kilogram masy ciała. Wartość tą powinniśmy zwiększyć w okresie letnim i przy nadmiernym wysiłku. Aby wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody, warto zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą.
Jeszcze jak usuwać nadmiar wody z organizmu? Wprowadzając do swojej codzienności więcej ruchu. Aktywność fizyczna sprawia, że w naszym organizmie nie występują żadne przestoje. Krew i limfa są transportowane bezproblemowo, więc my nie musimy martwić się o zatrzymanie wody w organizmie. W takim razie tym, co na zatrzymanie wody w organizmie pomoże, będzie ruch. Nie musimy jednak od razu biec na siłownię i katować się ćwiczeniami, których nie lubimy. Na początek wystarczą regularne spacery, jazda na rowerze lub krótki trening w domu. Na spuszczanie wody z organizmu polecane jest nawet pływanie lub bieganie. Ważne, aby siedzący tryb życia zamienić na bardziej aktywny i poświęcić na ruch chociaż 40 minut dziennie. Regularność tutaj jest kluczowa, bo sprawi, że po kilku tygodniach obrzęki przestaną stanowić problem.
Jaka dieta na pozbycie się wody z organizmu?
Dieta, która pomoże usunąć wodę z organizmu, powinna opierać się na zasadach zdrowego odżywiania. Istotne jest, by była bogata nie tylko w witaminy i minerały, ale też białko, węglowodany i tłuszcze. Jej podstawę powinny stanowić surowe warzywa i owoce, ponieważ zawierają składniki działające antyoksydacyjnie. Dobrym źródłem białka będzie mięso z kurczaka, nabiał, jaja, ryby i owoce morza. Tworząc jadłospis, warto zadbać o to, by dieta na pozbycie sie wody uwzględniała też roślinne źródła białka, a więc na przykład soje, orzechy i pestki. Na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu wybierajmy wyłącznie zdrowe tłuszcze. Polecane jest awokado, oliwa z oliwek, olej lniany i rzepakowy. Z kolei węglowodany warto uzupełniać przez zboża i produkty pełnoziarniste. Dobra dieta na zatrzymywanie wody w organizmie powinna być też bogata w produkty, które pozwolą uzupełnić sód, potas i błonnik. Na zatrzymywanie wody w organizmie co robić? Zrezygnować z jedzenia żywności przetworzonej! To źródło pustych kalorii, które dodatkowo sprawia, że zatrzymywanie wody w ciąży nie ustępuje. Wynika to z dużej zawartości soli i przypraw. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, co usuwa wodę z organizmu, to będzie to jadłospis bez żywności wysokoprzetworzonej. Niewskazane jest jedzenie fast foodów, słonych przekąsek i gotowych dań. Nadmiar słodyczy i produktów cukrowych też może źle odbić się na naszym organizmie, więc lepiej ograniczyć ich spożycie i wprowadzić zdrowsze zamienniki.
Jeśli mimo wszystko pozbywanie się wody z organizmu nie będzie szło za dobrze, to możemy pomyśleć o przejściu na catering dietetyczny. To zdrowa i zbilansowana opcja z dostawą do domu. W ramach usługi otrzymujemy gotowe posiłki na cały dzień. Możemy je zjeść w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Co ważne, do wyboru mamy zwykle wiele różnych programów dietetycznych. Dzięki temu każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Nie zapominajmy również o tym, że catering dietetyczny gwarantuje smaczne i pełnowartościowe posiłki. Pozwalają dostarczyć organizmowi najważniejszych składników. W takim razie wesprzemy jego działanie i sprawimy, że wydalanie wody z organizmu będzie przebiegało bez problemu. W dodatku poprawi się nasze samopoczucie i zaoszczędzimy czasu na gotowanie, czy robienie zakupów.
Źródło: https://timcatering.pl/blog/jak-pozbyc-sie-wody-z-organizmu/