Można zauważyć, że coraz więcej osób zaczyna dbać o siebie i stawia na zdrowe nawyki. Mimo wszystko i tak przybywa osób z nadwagą i otyłością. Powody tego są różne. Czasami nadmierna ilość kilogramów wynika z poważnych schorzeń i przyjmowania nadmiernej ilości leków. Jednak najczęściej nadwaga i otyłość to konsekwencja nieprawidłowego stylu życia. Siedząca praca, brak aktywności fizycznej i dieta bogata w wysokoprzetworzoną żywność mogą skutkować tym, że nasza waga będzie rosła. Nie powinniśmy do tego dopuścić, ponieważ wpłynie to negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie i wygląd, ale też na kondycję fizyczną i zdrowie. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy wiele osób budzi się w porę i zaczyna walczyć z problemem. Niektórym nawet odchudzanie z dużej wagi przychodzi łatwo. Innym niestety już nie. Należysz do drugiej z tych grup? Masz dość tego, że wszystkie próby odchudzania kończą się niepowodzeniem? Możliwe, że popełniasz popularne błędy i to one sprawiają, że nastąpiło zatrzymanie wagi podczas odchudzania. O jakich problemach mowa? Dlaczego nie chudnę? W naszym tekście znajdziesz kilka najczęstszych błędów popełnianych podczas odchudzania. Zapoznaj się z nimi koniecznie i dowiedz się, co zrobić, aby redukcja wagi była efektywna.
Dlaczego nie chudnę na redukcji? Nie przestrzegamy podstawowych zasad diety redukcyjnej!
Aby dieta redukcyjna zadziałała, musimy zwracać uwagę na wiele różnych czynników. Jednym z ważniejszych jest kontrola spożywanych kalorii. Bardzo często, pomimo naszych wysiłków, następuje brak spadku wagi. Może za to odpowiadać brak odpowiedniego monitorowania bilansu kalorycznego. Musimy pamiętać, że jeśli dostarczamy organizmowi więcej kalorii, niż jesteśmy w stanie spalić, to trudno nam będzie osiągnąć wyznaczone sylwetkowe. Nie ma tutaj nawet znaczenia, czy sięgamy wyłącznie po zdrowe posiłki. Aby tempo odchudzania nie stało w miejscu, musimy podejść z rozwagą do ustalenia swojego zapotrzebowania kalorycznego. Następnie musimy wyznaczyć optymalny deficyt kaloryczny. Pamiętajmy przy tym, żeby zachować rozsądek, bo zbyt niska kaloryczność diety będzie ryzykowna dla naszego zdrowia. Owszem początkowo możemy liczyć na szybkie tempo utraty wagi, ale również na efekt jojo i problemy zdrowotne. Dlatego lepiej nie ryzykować. Dobrą praktyką jest też monitorowanie spożywanych kalorii. Możemy to robić na wiele różnych sposobów. Prowadząc dziennik żywieniowy lub przez specjalnie aplikacje mobilne. Przykładowo tempo odchudzania kalkulator pomaga sprawdzić. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ liczenie kalorii jest czasochłonne i wymaga dyscypliny. Mimo wszystko jest to kluczowy krok, który pozwoli nam zrozumieć, ile kalorii dostarczamy organizmowi i czy jest u nas skuteczna utrata wagi.
Drugim, ale również ważnym czynnikiem, jest sam jadłospis. Musimy zadbać o jego zbilansowanie i różnorodność. Podstawą zdrowej i zbilansowanej diety są warzywa i owoce, ponieważ to źródło cennych witamin i minerałów. Jednak w menu nie może zabraknąć też zdrowych tłuszczów, dobrego źródła białka, czy węglowodanów. Dlatego musimy rozszerzyć jadłospis o pełnoziarniste produkty, ryby, oliwę z oliwek, chude mięso, czy nabiał. Istnieją też pewne produkty, które trzeba wyeliminować z diety redukcyjnej. Co więcej, zdarzyć się mogą przypadki, gdy nie chudnę mimo deficytu. Najczęściej winę za to ponoszą produkty wysokoprzetworzone. Fast foody, słone przekąski, słodycze i wyroby cukiernicze to źródło pustych kalorii. Nie mają żadnych wartości odżywczych, a spożywane w nadmiarze sprawiają, że następuje brak utraty wagi mimo deficytu. Czasami możemy nawet narazić się na odkładanie dodatkowych kilogramów. Jeśli w takim razie chcemy osiągnąć wymarzone cele sylwetkowe, to niezdrowe odchudzanie nam w tym nie pomoże. Tylko umiejętne komponowanie posiłków sprawia, że możemy usprawnić metabolizm i wesprzeć proces odchudzania. Z kolei jeśli będziemy sięgać po przypadkowe produkty i posiłki, to zatrzymanie wagi w czasie odchudzania mamy zapewnione nawet przy codziennych treningach. Wówczas już będzie wiadomo, dlaczego nie chudnę mimo diety i ćwiczeń. Zamiast narażać swoje zdrowie i tracić czas, lepiej poświęcić nieco więcej czasu na ułożenie dobrego jadłospisu. Jeśli wystąpią z tym problemy, możemy zgłosić się do dietetyka. Ciekawą opcją może okazać się też catering dietetyczny, zwłaszcza że zapewnia nam dostęp do gotowych posiłków. Każdego dnia otrzymamy paczkę z jedzeniem. Dzięki temu nie będziemy musieli myśleć o układaniu posiłków. Zaoszczędzimy też czasu na robieniu zakupów i gotowaniu. Diety są z opcją wyboru, więc możemy określić, swoje preferencje żywieniowe i kaloryczność posiłków.
Dlaczego nie chudnę? Nieodpowiednie nawyki
Powszechnym błędem podczas odchudzania są nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Co to dokładnie oznacza? Dlaczego mimo diety nie chudnę? Powodów może być naprawdę wiele, a jednym z nich jest brak regularności w spożywaniu posiłków. Jemy wtedy, kiedy mamy czas. Często rezygnujemy z posiłków, bo czujemy, że już jest na niego za późno. Niestety, ale pominięcie posiłków może skutkować tym, że zwiększa się u nas uczucie głodu. Przez to spożywamy później większe porcje przy następnych posiłkach lub podjadamy. Warto zatem zaplanować swoje posiłki tak, żeby nie kolidowały z pracą i innymi obowiązkami. Jedźmy przy tym spokojnie, przeżuwając każdy pokarm. To dobroczynnie wpłynie na nasze trawienie. Jeszcze dlaczego pomimo diety i ćwiczeń nie chudnę? Wina może leżeć po stronie nieodpowiedniej wielkości posiłków. Warto tutaj zauważyć, że nawet wybór zdrowych produktów nie przyśpieszy odchudzania, jeśli na talerzu będziemy mieli za dużo. Co zatem robić? Jak zapewnić sobie zdrowe tempo odchudzania? Kontrolując wielkość porcji. Aby zrozumieć właściwe porcje, możemy skorzystać z przewodników żywieniowych. W nich dokładnie jest przedstawione, ile gramów danego składnika stanowi właściwą porcję. Pomocna może okazać się też waga kuchenna i miarki do porcjowania. Niektórzy nawet sugerują, by korzystać z wizualnych wskazówek, w tym na przykład z wielkości swojej dłoni lub sięganie po mniejszy talerz. Wówczas na pewno nie przesadzimy z wielkością posiłku.
Inne nieodpowiednie nawyki w jedzeniu to podjadanie. Wielu z nas przyzwyczaiło się do tego, że podczas oglądania filmów lub pracy przy komputerze, coś chrupiemy. Są smaczne i sprawiają dużo radości, ale są też źródłem dodatkowych kalorii. Zatem dlaczego nie chudnę z brzucha? Właśnie przez takie przekąski podczas odchudzania! Szczególnie niebezpieczne dla nas są przekąski bogate w tłuszcze trans, cukry proste i sól. Spożywane w nadmiarze narażą nas na brak postępów w odchudzaniu. Aby uniknąć podjadania, najlepiej planować posiłki i przekąski z wyprzedzeniem. Ważne jest również to, by wybierać zdrowsze alternatywy. Świetnym wyborem będą owoce, warzywa, orzechy lub nawet kawałki chudego mięsa. Pamiętajmy przy tym, by takie przekąski w diecie redukcyjnej wliczać w całodzienny bilans kalorii. Poza tym jeśli podjadanie jest wynikiem stresu, to zachęcamy do tego, by rozładować go w zdrowy sposób. Co robić, gdy stosuje diete i nie chudne przez podjadanie spowodowane stresem? Czasami warto się wyciszyć, posłuchać dobrej muzyki, potańczyć lub wybrać się na spacer. Trening, bieganie lub medytacja na odchudzanie jest polecana zwłaszcza przy bardzo stresującej pracy. Warto znaleźć rozwiązania, które pozwolą rozładować napięcie. Dzięki temu nie będziemy szukać ratunku w jedzeniu.
Czemu nie chudne? Efekt plateau
Dlaczego nie można schudnąć mimo diety? Winę za to możemy ponosić tzw. efekt plateau. Podczas odchudzania może pojawić się frustrujący moment, zwany efektem plateau.
Jest to dość frustrujący okres, ponieważ mimo naszych wysiłków, utrata wagi nagle się zatrzymuje.
Tak naprawdę faza plateau może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest spowolnienie tempa metabolizmu. Nasze ciało dostosowuje się do nowej diety. Efektem tego efektywniejsze wykorzystywanie dostarczanej energii, więc efekt plateau objawy daje w postaci spowolnienia tempa utraty wagi. Inną przyczyną efektu plateau mogą być monotonne treningi i brak różnorodności w diecie. Pamiętajmy, że nasz organizm dostosowuje się do rutyny, więc pomimo tego, że jest dieta ćwiczenia brak spadku wagi zauważamy. Co zatem powinniśmy zrobić? Jak przyspieszyć spadek wagi? Jeśli zastanawiasz się, efekt plateau jak pokonać, to musisz wiedzieć, że jest to bardzo proste. Wystarczy wprowadzić zmiany w planie odchudzania. Możemy zmienić swoją dietę i tutaj pomoże nam dietetyk. Zmiany przydadzą się też w planie treningowym. Możemy podstawić na bardziej intensywne treningi. Wprowadzić kilka nowych ćwiczeń lub dodać nowe aktywności fizyczne. Poza tym jeśli dotarliśmy do tej fazy odchudzania, to ważne, by zachować cierpliwość i nie przerywać podjętych działań. Bardzo często faza plateau w odchudzaniu jest momentem, gdy nasze ciało przystosowuje się do zmian i przygotowuje do kolejnej fazy utraty wagi. Jest to też całkowicie naturalny proces i nie mamy na niego wpływu. Dokładnie ile trwa efekt plateau? Zwykle około 3-4 tygodni. Dlatego warto cierpliwie stosować swoją dietę, bo efekty w końcu się pojawią. Szybka rezygnacja lub drastyczne zmniejszenie ilości kalorii może sprawić, że pogorszy się nasze samopoczucie i narazimy się na efekt jojo.
Czemu mimo diety nie chudne? – choroby a odchudzanie
Jeszcze dlaczego nie chudnę pomimo diety? Winę za to mogą ponosić niektóre choroby lub przyjmowane leki. Co to dokładnie oznacza? Jakie są choroby przez które nie można schudnąć? Na pewno warto wspomnieć o zaburzeniach hormonalnych, w tym na przykład o niedoczynność tarczycy, ponieważ mogą wpływać na metabolizm i utratę wagi. W takim razie zauważymy, że pomimo diety i ćwiczeń nie chudnę, to warto zgłosić się do lekarza. On przeprowadzi dokładną diagnostykę i wykluczy ewentualne przyczyny medyczne, a ich może być o wiele więcej. Mimo diety nie chudne przyczyny mogą leżeć po stronie cukrzyca typu 2 lub schorzeń autoimmunologicznych (w tym na przykład choroba Hashimoto lub tocznia układowego. Bardzo dużo mówi się też o zależności między depresja a utrata wagi. Eksperci zaznaczają, że depresja, lęki i zaburzenia odżywiania mogą wpływać na tempo odżywiania. Wynika to z tego, że często osoby z depresją mają trudności z motywacją i utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych. Niechętnie też podchodzą do aktywności fizycznej, więc trudno o dobre efekty z odchudzania. W takich przypadkach warto poszukać pomocy u specjalistów. Poza tym za to, że pomimo diety nie chudnę mogą odpowiadać różnego typu leki. Dlatego jeśli ten problem nas dotyczy, to warto dopytać lekarza, czy któreś leki utrudniają redukcję tkanki tłuszczowej. Można w ich miejsce wprowadzi inne, które to ułatwią.