Zastanawiasz się, czy warto wprowadzić ryby do diety? Czy rzeczywiście dobroczynnie wpływają na zdrowie? A może to jednak prawda, że ryby zawierają w sobie zanieczyszczenia i metale ciężkie? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Ryby właściwości zdrowotne
Na naszym rynku dostępnych jest wiele gatunków ryb. Możemy sięgać nie tylko po ryby świeże i mrożone. W sprzedaży są też ryby wędzone i w puszkach. Najpopularniejsze gatunki ryb w Polsce to między innymi dorsz, makrela, śledź, łosoś, czy tuńczyk. Choć każdy z nas jest w stanie znaleźć odpowiednie gatunki dla siebie, to zauważa się, że ich spożycie jest na dość niskim poziomie. Zgodnie z normami żywieniowymi powinniśmy jeść ryby morskie dwa razy w tygodniu. Większość Polaków się do tego nie stosuje. Co więcej, spożycie ryb w naszym kraju kształtuje się na poziomie jedynie około 13 kg rocznie. To ogromny błąd, ponieważ zauważa się dobroczynny wpływ ich jedzenia na ludzki organizm. Jakie zatem ryby właściwości zdrowotne mają? Przede wszystkim to dobre źródło pełnowartościowego białka i minerałów( sodu, potasu, magnezu, fosforu i wapnia). Jedząc ryby, może dostarczyć organizmowi witaminy A, B12, E i D. Ryby morskie są bogate w selen i jod. Poza tym ryby zdrowe odżywianie wspierają poprzez to, że są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Dostarczenie ich do organizmu może mieć wiele zalet i to od pierwszych chwil życia. W okresie prenatalnym kwasy omega-3 wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego. U dzieci i niemowląt pozytywnie działają na funkcje poznawcze i behawioralne. Oddziałują też na prawidłowy rozwój narządu mowy i wzroku. Kwasy omega-3 mogą przyczyniać się do obniżenia triglicerydów w surowicy i podwyższenia dobrego cholesterolu. Hamują lipogenezę, zmniejszają apetyt i wpływają dobroczynnie na mikrobiotę jelitową. Dzięki temu są pomoce w leczeniu nadwagi i otyłości. Nie sposób pominąć również tego, że kwasy omega-3 chronią przed wieloma schorzeniami. Są sprzymierzeńcem w walce z chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą typu 2 i schorzeniami neurodegeneracyjnymi. Poza tym kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie i przeciwdepresyjnie. Są pomocne w leczeniu skutków alergii. Aby jednak nasz organizm mógł doświadczyć pozytywnych korzyści, musimy zaspokoić zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe EPA i DHA. Ich najlepszym źródłem są tłuste ryby i przyjmuje się, że powinniśmy jeść dwie porcje ryb w tygodniu.
Czy ryby są zdrowe?
Tylko pytanie, czy ryby są zdrowe? Czy faktycznie ich jedzenie wpłynie dobroczynnie na nasz organizm? Wątpliwości są jak najbardziej zrozumiałe. W końcu nasze środowisko naturalne jest znacznie zanieczyszczone. Jednym z głównych zanieczyszczeń wód są metale ciężkie, w tym rtęć, ołów i kadm. Organizmy zamieszkujące wody, a więc również ryby, są narażone na ich wpływ. Nie musimy jednak od razu popadać w paranoję. Pamiętajmy, że maksymalne poziomy zanieczyszczeń w rybach kontrolowane są przez przepisy prawne. Do tego zanim ryby i owoce morze trafią do sprzedaży, są sprawdzane pod kątem zawartości zanieczyszczeń. Dlatego uważa się, że ryby za takie zdrowe, bo zapewniają sporo korzyści i przy umiarkowanej ich ilości w diecie ryzyko jest niewielkie. Jest jednak pewna grupa osób, która mimo wszystko powinna uważać na jakość i rodzaj spożywanych ryb. Do tej grupy zaliczamy kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią i małe dzieci. Dla nich została stworzona nawet lista zalecanych ryb i owoców morza, czy takich, których spożycie lepiej ograniczyć lub czasowo wyeliminować z diety. I tak pstrąg łososiowy w ciąży mogą spożywać kobiety, ale tylko z hodowli. Do Inne bezpieczne ryby to sum, łosoś norweski, dorsz i morszczuk. A czy krewetki są zdrowe dla dzieci? Okazuje się, że tak! Znajdują się one na liście produktów zalecanych dla grupy wrażliwej.
Apetyt na ryby – jeść, czy nie?
Wiemy już, czy jedzenie ryb jest zdrowe. To teraz pozostaje ustalić, czy mając apetyt na ryby, możemy je jeść do woli? Umiar jest tutaj kluczowy, podobnie jak to, skąd je kupujemy. Najlepiej stawiać na sprawdzonych sprzedawców, cieszących się dobrą opinią wśród klientów. Warto też zwracać uwagę na jakość ryb. Sięgając po najlepsze, zapewnimy sobie wiele korzyści zdrowotnych. Poza tym ryby są bardzo smaczne. Można je też przyrządzać na wiele sposobów. Najzdrowsze są pieczone i gotowane ryby. Jednak od czasu do czasu możemy też skusić się na ryby wędzone lub smażone. Z pewnością dużo wątpliwości budzi też to, czy ryby mrożone są zdrowe? Najczęściej pojawiają się zalecenia, by sięgać po świeże produkty. Jednak ryby mrożone zawierają wartości odżywcze, więc są tak samo zdrowe, jak świeże. A czy ryby w puszce są zdrowe? Tutaj pojawiają się podzielone opinie, ale większość ekspertów zauważa, że ich ilość w diecie powinna być ograniczona.
Źródło: https://timcatering.pl/blog/czy-ryby-sa-zdrowe/