Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z biegunką? Nie wiesz, jak powinna wyglądać dieta w takich przypadkach? Zajrzyj do naszego tekstu, ponieważ dostarczy Ci garść przydatnych informacji!
Rozwolnienie – jakie są jego przyczyny?
Biegunka opisywana jest jako stan zdrowia, w którym w ciągu doby oddawane są co najmniej trzy luźne lub wodniste stolce. Nieco inaczej ten stan opisywany jest u małych dzieci i osób starszych. Tam obserwujemy po prostu częstsze wizyty w toalecie, pogorszenie samopoczucia i ogólne rozbicie. Powodów wystąpienia biegunek jest wiele. Inne przyczyny biegunek u osób starszych mogą być, a inne u dzieci. Maluchy najczęściej narażone są na jej wystąpienie przez wirusy. Ich niestety pełno we wszelkiego typu placówkach opiekuńczo-edukacyjnych, a dzieci przez wzajemny kontakt zarażają się i nawet przenoszą wirusy na członków swojej rodziny. W ten sposób nietrudno o tak zwaną „jelitówkę”. Jednak silny stres, niepokój lub obawy też mogą wywołać rozwolnienie. Częściej za ten stan odpowiadają nietolerancje pokarmowe, spożycie nieświeżych składników lub posiłków. Biegunka może nawet występować z przejedzenia. Innymi przyczynami rozwolnienia są różnego rodzaju choroby, w tym na przykład zespół jelita drażliwego lub przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego. Osoby chore onkologicznie i realizujące chemioterapię lub radioterapię też są narażone na występowanie biegunki, z którą muszą często walczyć przez kilka tygodni. Poza tym biegunka może być objawem zaburzeń psychicznych, w tym na przykład początków depresji.
Co jeść przy biegunce?
Od razu warto zastanowić się, co jeść przy biegunce, aby nie narazić siebie lub swoich bliskich na jeszcze większe problemy. Całe szczęście dieta przy biegunce u starszej osoby, dorosłych, jak i dieta przy biegunce u dzieci jest praktycznie taka sama. Z angielskiego to dieta brat. Rozwijając skrót banana, rice, apple, tost – czyli banany, ryż, jabłka i suchary. Jest to dieta zapierająca, a jej celem jest spożywanie lekkostrawnych produktów, które ułatwią zagęszczenie treści pokarmowej i zmniejszą liczbę oddawanych stolców. Na początek dieta biegunkowa może wiązać się ze zjedzeniem kleiku ryżowego. Dobra jest też marchwianka na biegunkę. Te pokarmy zmęczone jelitówką ciało nie zwróci od razu. Dozwolone jest, by dieta przy biegunce obejmowała jedzenie wafli, płatków ryżowych, czy rozgotowanego białego ryżu. Do tego kasza manna przy biegunce jest dobra, czerstwe bułki, pieczywo i dobrze ugotowany makaron. Dzieciom często podaje się biszkopty. Jeśli samopoczucie się już polepszy i rzadziej będzie konieczne korzystanie z toalety to menu można poszerzyć o kolejne propozycje. W takich przypadkach po mało dojrzałe, nawet zielone banany na biegunkę możemy sięgać. Wskazane jest też jedzenie gotowanych jabłek. Mogą być pieczone lub w formie musu. W kolejnych dniach, gdy stan się znacząco poprawi, możemy wprowadzić już chudy nabiał. Na pewno nie warto przesadzać z wyborem produktów na obiad przy biegunce, ponieważ to lekkostrawne dania zapewnią szybki powrót do zdrowia. Niewskazane jest sięganie po tłuste mięso lub nabiał zaraz po tym, jak poczujemy się lepiej, ponieważ możemy pogorszyć swój stan.
Czego nie jeść przy biegunce?
Najlepszym postępowaniem przy jelitówce jest podążanie za zasadami diety BRAT, ponieważ zapewnia dobre efekty leczenia i poprawę samopoczucia. Oznacza to, że lista zakazanych produktów będzie dość długa. Czego w takim razie unikać? Czego nie jeść przy biegunce? Z pewnością jajko przy biegunce nie jest zalecane i to niezależnie od tego, w jakiej postaci planujemy je zjeść. Na ten czas warto zrezygnować z potraw smażonych, pieczonych i grillowanych. Zdecydowanie lepiej wybierać jedzenie podczas biegunki, które jest gotowane, parowane lub gotowane. Surowe warzywa i owoce na biegunkę też lepiej odstawić na bok, bo choć są zdrowe, to w tym przypadku się nie sprawdzą. Odradza się też jedzenia tłustego nabiału, tłustych ryb i mięsa. Są to produkty ciężkostrawne i nie ułatwią powrotu do zdrowia.
Co pić przy biegunce?
Podczas biegunki równie ważne jest samo przyjmowanie płynów. Wszystko dlatego, że odwodnienie przy biegunce występuje bardzo często, czasami w ekspresowym tempie. Problem ten może dotyczyć nie tylko dzieci, ale też osób starszych i dorosłych. Tylko co pić przy biegunce? Po jakie napoje możemy sięgać? Na pewno na korzyść wyjdzie nam picie wody. Musimy jej spożywać jak najwięcej, ale nie w dużych ilościach na jeden raz. Lepiej pić ją powoli, małymi łykami. Jeszcze co pić podczas biegunki?Dozwolona jest mocna czarna herbata i herbatki ziołowe. Dobrym wyborem będą napary z siemienia lnianego, kolendry, czy nawet pierwiosnka. A czy jest coś, co pić przy biegunce u dzieci i dorosłych nie wolno? Zdecydowanie odradza się spożywanie słodkich napojów, kawy i soków z dodatkiem cukru.
Źródło: https://timcatering.pl/blog/dieta-przy-rozwolnieniu/